TKO?
Društvo Iločana i prijatelja Iloka iz Zagreba
ŠTO?
Pokrenuli su edukacijski projekt očuvanja izrade „ćerpića“ - zemljanih opeka i drugih uporabnih predmeta od zemlje pod nazivom „Akademija zemlje i ruku“
GDJE i KADA?
Akademija će se održati u gradu Iloku na zaštićenom arheološkom području Turska skela, od 16. do 19. lipnja.
ŠTO ĆEMO RADITI?
Naučit ćete izrađivati opeke od zemlje, pljeve/slame i vode koje nazivamo ćerpič.
Kroz radionice likovne i obrtničke kulture izrađivat će se uporabni predmeti kakvi su se nekada koristili na području Srijema.
PRIJAVE
Do 12. lipnja 2022.
Broj sudionika je ograničen pa vas molimo da na vrijeme prijavite vaš dolazak!
CILJ NAM JE?
· Očuvanja, revitalizacije i njegovanja Iločke baštine
ŠTO NOSITE DOMA?
Znanje, potvrdu o sudjelovanju, nove okuse i mirise te nezaboravne trenutke provedene uz Dunav!
TKO NAS PODRŽAVA?
Provedbu Akademije zemlje i ruku podržavaju : Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Ministarstvo znanosti i obrazovanja,
Muzej grada Vukovara
Pridružite nam se i iskusite kako je bilo živjeti nekada, dođite naučiti nešto novo, a staro u kraju dobrih domaćina, gradu Iloku.
PRIOPĆENJE ZA MEDIJE IZ 2021.
Kontakt osoba: Mirjana Zelenika, voditelj projekta e-mail: opg.izvorizivota@gmail.com mobitel: 098/270813
Novi turistički proizvod kontinentalne Hrvatske – „Akademija zemlje i ruku“ Društvo Iločana i prijatelja Iloka iz Zagreba pokrenuli su edukacijski projekt očuvanja izrade „ćerpića“ - zemljanih opeka i drugih uporabnih predmeta od zemlje pod nazivom „Akademija zemlje i ruku“. Akademija se održala u gradu Iloku na zaštićenom arheološkom području Turska skela od 6. do 10. lipnja 2021. „Akademija zemlje i ruku“ izvrsna je prilika kojom možemo iskusiti i osjetiti život nekada te naučiti nešto novo, a zapravo tako staro, i to u kraju dobrih domaćina: gradu Iloku. Ciljevi radionica i predavanja jesu očuvanje, revitalizacija i njegovanje iločke baštine. Izrađivale su se opeke od zemlje, pljeve/slame i vode koje nazivamo „ćerpić“, a kroz radionice likovne i obrtničke kulture izrađivali su se uporabni predmeti kakvi su se nekada koristili na području Srijema, nakon 80 .g izrađivali su se koršovi. Idejna začetnica i voditeljica projekta je gospođa Mirjana Zelenika koja je okupila niz stručnjaka od kojih izdvajamo Vladimira Škrobo-Bajo iz udruge „Čuvari starih zanata“ Karanac (Baranja); Ružicu Marić, ravnateljicu Gradskog muzeja Vukovar; Inu Bulić, predsjednicu udruge „Keramistika“; Olga Drljača, dipl.ing. grad., Dragana Kojičić, dipl.ing.arh, majstor za zemljanu arhitekturu, Goran Rihelj, turizam.hr.